PIC16F15224-E/P
Mfr.Part #
PIC16F15224-E/P
Package / Case
PDIP-14
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14DIP
Stock
50
In Stock :
50
Number of I/O :
11
Supplier Device Package :
14-PDIP
Package / Case :
PDIP-14
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Status :
Active
Packaging :
Tube
Speed :
32MHz
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
8-Bit
Mounting Style :
Through Hole
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RAM Size :
512 x 8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS :
Details
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
11 I/O
Data Converters :
A/D 9/2x10b
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type :
Through Hole
EEPROM Size :
Package :
Tube
Base Product Number :
PIC16F15224
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size :
7 kB
Data Bus Width :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)