PIC16F15214-E/MF
Mfr.Part #
PIC16F15214-E/MF
Package / Case
DFN-8
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Base Product Number :
PIC16F15214
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tube
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/Os :
5 I/O
Speed :
32MHz
Packaging :
Tube
Microchip
Number of I/O :
5
Data Converters :
A/D 5/2x10b
RAM Size :
512 x 8
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Series :
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Interfaces :
EUSART, I2C, SPI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V
Program Memory Size :
7kB
- 40 C
Qualification :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)