PIC16F1519-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F1519-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Stock
4
In Stock :
4
Number of Pins :
44
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
28 Channel
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height Seated (Max) :
1.2mm
Number of I/O :
36
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/Os :
36 I/O
8-Bit
Data Converter :
A/D 28x10b
Power Supplies :
2.5/5V
Published :
2011
Number of Terminations :
44
Height :
1 mm
Length :
10mm
Width :
10 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Active
Memory Size :
28kB
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Frequency :
20MHz
Package / Case :
44-TQFP
CPU Family :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
PIC16F1519
Has ADC :
Pin Count :
PWM Channels :
Details
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tray
Data Converters :
A/D 28x10b
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Base Product Number :
PIC16F1519
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
DAC Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Pitch :
0.8mm