PIC16F1519-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1519-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
RAM Size :
1K x 8
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tube
Product :
MCU
Terminal Pitch :
0.4mm
Number of I/O :
36
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Base Part Number :
PIC16F1519
Max Power Dissipation :
800mW
Number of ADC Channels :
28 Channel
Data Converters :
A/D 28x10b
Length :
5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Mounting Type :
Surface Mount
PWM Channels :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
260
Height Seated (Max) :
0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Device Core :
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Microchip
Width :
5 mm
Speed :
20MHz
Power Supplies :
2.5/5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Height :
0.48 mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Series :
PIC® XLP™ 16F