PIC16F1518-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F1518-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
RAM Size :
1K x 8
Base Part Number :
PIC16F1518
Width :
7.24 mm
Length :
34.67 mm
Mounting Style :
Through Hole
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1518
Height Seated (Max) :
5.08mm
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Frequency :
20MHz
Radiation Hardening :
Height :
3.3 mm
Supplier Device Package :
28-SPDIP
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Memory Size :
28kB
Datasheets
PIC16F1518-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1518, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, PIC16F1518-E/SP pinout, PIC16F1518-E/SP datasheet PDF, PIC16F1518-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.