PIC16F1518-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1518-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Package :
Tube
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
1.27mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
yes
Brand :
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 17x10b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Status :
Active
Height Seated (Max) :
2.65mm
Device Core :
PIC
CPU Family :
PIC
RoHS :
Details
Terminal Form :
Gull wing
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
25 I/O
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
No
Has ADC :
yes
Number of Terminations :
28
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
PWM Channels :
On Chip Program ROM Width :
14
EEPROM Size :
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pin Count :
28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Processor :
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
1K x 8
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Max Power Dissipation :
800mW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converter :
A/D 17x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
DMA Channels :
Number of Pins :
Height :
2.31 mm
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
PIC16F1518
Mounting Type :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tradename :
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
PIC16F1518
Terminal Position :
Dual
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Length :
17.9mm
Number of ADC Channels :
17 Channel
Width :
7.49 mm
Oscillator Type :
Internal
Product :
MCU
Published :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Memory Size :
28kB
Speed :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
28-SOIC
Bit Size :
8
Number of I/O :
25
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16F1518-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1518, PIC16F1518-E/SO pinout, PIC16F1518-E/SO datasheet PDF, PIC16F1518-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1518-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.