PIC16F1516-E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1516-E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
34.67 mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
CPU Family :
PIC
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Timers/Counters :
3
RAM Size :
512 x 8
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
800mW
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
Data Converters :
A/D 17x10b
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Pitch :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
Flash
Power Supplies :
2.5/5V
Speed :
20MHz
PWM Channels :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Base Product Number :
PIC16F1516
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tradename :
PIC
Bit Size :
8
Mounting Style :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
14kB
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Data Converter :
A/D 17x10b
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Terminations :
28
DMA Channels :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
EEPROM Size :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Pins :
28
Core Processor :
Packaging :
Tube
Package :
Tube
DAC Channels :
Microchip
Product Status :
Active
Number of ADC Channels :
17 Channel
Number of I/O :
25
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Pin Count :
Watchdog Timer :
yes
Product :
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Surface Mount :
Has ADC :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
Height :
3.3 mm
Width :
7.24 mm
Device Core :
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
PIC16F1516
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
5.08mm
Frequency :
20MHz
Published :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
PIC16F1516-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1516-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1516, Mounting Type:Through Hole, PIC16F1516-E/SP pinout, PIC16F1516-E/SP datasheet PDF, PIC16F1516-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1516-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.