PIC16F1513-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1513-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Length :
17.9mm
8B
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
7.5mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Tube
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
7 Weeks
RAM Size :
256 x 8
REACH SVHC :
No SVHC
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Position :
Dual
Number of PWM Channels :
2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
28-SOIC
Height :
2.35mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC16F1513
25
Number of I2C Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz