PIC16F1512-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1512-E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Pins :
28
Supplier Device Package :
28-SSOP
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Data Converter :
A/D 17x10b
Published :
Connector Type :
IDC
Base Product Number :
PIC16F1512
Number of Terminations :
28
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
10.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Terminal Position :
Dual
Qualification :
AEC-Q100
Data Converters :
A/D 17x10b
EEPROM Size :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height :
1.85mm
Frequency :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
I2C, SPI, USART
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Speed :
20MHz
Number of I/Os :
25 I/O
Base Part Number :
PIC16F1512
Interface Type :
ESUART, I2C, SPI
Number of I2C Channels :
1
Max Power Dissipation :
800mW
Number of PWM Channels :
2
Width :
5.6mm
Number of I/O :
25
Datasheets
PIC16F1512-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1512, PIC16F1512-E/SS pinout, PIC16F1512-E/SS datasheet PDF, PIC16F1512-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1512-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SS Overview
PIC16F1512-E/SS Features
The PIC16F1512-E/SS microcontroller offers several features that make it an appealing choice for complex digital projects. Key features include an operating voltage ranging from 2.0V to 5.5V, which allows for flexibility in different power environments. Additionally, it supports up to 25 I/O pins and has advanced peripherals such as multiple timers, comparators, and up to 12 channels of 10-bit ADC—providing excellent conditions for precise sensor integration and response handling. Enhanced watchdog timers and a serial communication interface add further to its robustness and versatility.