PIC16F1512-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F1512-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Memory Size :
3.5kB
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I2C Channels :
1
Factory Lead Time :
6 Weeks
I2C, LIN, SPI, UART, USART
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Speed :
20MHz
RAM Size :
128 x 8
Has ADC :
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
PIC16F1512
Width :
7.493mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of Bits :
8
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
EEPROM Size :
Lead Free :
Lead Free
Length :
35.56mm
Base Product Number :
PIC16F1512
8B
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
Number of PWM Channels :
2
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
3
Device Core :
Height :
3.81mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of ADC Channels :
17
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16F1512-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1512, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F1512-E/SP pinout, PIC16F1512-E/SP datasheet PDF, PIC16F1512-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.