PIC16F1512-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1512-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
28
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Supplier Device Package :
28-SOIC
Data Converter :
A/D 17x10b
Number of I2C Channels :
1
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
25 I/O
Length :
17.9mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Width :
7.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
PIC16F1512
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Published :
Number of I/O :
25
Interface Type :
ESUART, I2C, SPI
Base Part Number :
PIC16F1512
Number of Pins :
28
Number of PWM Channels :
2
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 17x10b
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
1 Weeks
Height :
2.35mm
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Datasheets
PIC16F1512-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1512, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F1512-E/SO pinout, PIC16F1512-E/SO datasheet PDF, PIC16F1512-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.