PIC16F1512-E/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1512-E/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Base Product Number :
PIC16F1512
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Length :
4mm
Number of I2C Channels :
1
Terminal Position :
QUAD
Has ADC :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Data Bus Width :
8B
Tradename :
PIC
Number of Timers/Counters :
3
Device Core :
PIC
Height :
500μm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface Type :
ESUART, I2C, SPI
Base Part Number :
PIC16F1512
Max Power Dissipation :
800mW
Radiation Hardening :
No
Nominal Supply Current :
370μA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
4mm
Microchip
CPU Family :
Number of PWM Channels :
2
Number of Pins :
28
EEPROM Size :
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Memory Size :
3.5kB
RAM Size :
128 x 8
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 17x10b
Data Converter :
A/D 17x10b
Number of I/Os :
25 I/O
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® XLP™ 16F
RoHS :
Details
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
28
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tube
REACH SVHC :
No SVHC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Packaging :
Tube
Bit Size :
8
Oscillator Type :
Internal
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Address Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
17
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Core Size :
8-Bit
Number of I/O :
25
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
Datasheets
PIC16F1512-E/MV
Microchip Technology PIC16F1512-E/MV
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1512-E/MV Overview
PIC16F1512-E/MV Features
The PIC16F1512-E/MV microcontroller boasts several features that enhance its utility in complex electronic circuits. It supports an operating voltage range of 2.0V to 5.5V, making it versatile for various power environments. With 256 bytes of EEPROM, it offers reliable data storage even when power is cycled. Additional features include an integrated 10-bit ADC with up to 17 channels, providing accurate analog to digital conversions, and several communication peripherals like USART, SPI, and I2C for enhanced connectivity options. Its advanced interrupt capabilities and PWM outputs make it exceptionally suitable for real-time applications and motor control.