PIC16F1509-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1509-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
Microcontrollers
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Internal
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
512 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Product Number :
PIC16F1509
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Number of PWM Channels :
4
Device Core :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supplier Device Package :
20-SOIC
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Microchip
Memory Size :
14kB
Length :
12.8mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Qualification :
AEC-Q100
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Processor :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage :
5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
17
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
7.5mm
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x5b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Product Status :
Active
Power Supplies :
2.5/5V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Part Number :
PIC16F1509
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of ADC Channels :
12
Number of I2C Channels :
1
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
Data Bus Width :
8B
Lead Free :
Lead Free
Has ADC :
Frequency :
20MHz
Speed :
20MHz
MCU
Height :
2.05mm
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PIC16F1509-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1509-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16F1509, PIC16F1509-E/SO pinout, PIC16F1509-E/SO datasheet PDF, PIC16F1509-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1509-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1509-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1509-E/SO Overview
PIC16F1509-E/SO Features
This MCU is equipped with numerous features that enhance its functionality and usability in complex electronic environments. Key features include 14KB of flash memory, a wide operating voltage range (2.0V to 5.5V), and enhanced peripherals such as multiple communication interfaces (I2C, SPI, UART), 10-bit ADC, comparators, and PWM outputs. These features make the PIC16F1509-E/SO not only versatile but also adaptable to a wide range of applications, supporting enhanced performance and reliability.