PIC16F1507-I/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1507-I/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Frequency :
20MHz
Number of Terminations :
20
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
PIC
Integrated Cache :
No
Power Supplies :
2.5/5V
Number of I2C Channels :
0
Interface Type :
ICSP
Interfaces :
Serial
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
PIC® 16F
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Programmable I/O :
18
Number of PWM Channels :
4
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Published :
2011
Supplier Device Package :
20-SOIC
Factory Lead Time :
2 Weeks
Oscillator Type :
Internal
Number of Timers/Counters :
3
Length :
12.8mm
RAM (words) :
128
Terminal Pitch :
1.27mm
Family Name :
PIC16F
Memory Size :
3.5kB
Product Status :
Active
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of ADC Channels :
12
Bit Size :
8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converter :
A/D 12x10b
RoHS :
Details
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
20
Address Bus Width :
8B
DMA Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
RAM Size :
128 x 8
Terminal Form :
Gull wing
Qualification :
AEC-Q100
Number of SPI Channels :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Instruction Set Architecture :
RISC
Surface Mount :
yes
Typical Operating Supply Voltage :
2.3 → 5.5 V
Number of UART Channels :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Width :
7.5mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
CPU Family :
PIC
Connectivity :
Package Type :
SOIC
Number of I/O :
17
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Has ADC :
yes
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
Pin Count :
Nominal Supply Current :
2.7mA
MSL :
MSL 1 - Unlimited
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage :
3.3V
Height :
2.35mm
Number of Ethernet Channels :
Program Memory Type :
Flash
Tradename :
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
Base Product Number :
PIC16F1507
Number of Bits :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product :
MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converters :
A/D 12x10b
Core Processor :
Speed :
20MHz
Dimensions :
12.8 x 7.5 x 2.35mm
Number of I/Os :
18 I/O
Base Part Number :
PIC16F1507
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheets
PIC16F1507-I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16F1507, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F1507-I/SO pinout, PIC16F1507-I/SO datasheet PDF, PIC16F1507-I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.