PIC16F1507-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1507-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Address Bus Width :
8B
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Integrated Cache :
yes
Number of ADC Channels :
12
Interface Type :
ICSP
Number of Pins :
20
Height :
1.85mm
Data Converters :
A/D 12x10b
Number of PWM Channels :
4
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Width :
5.6mm
Factory Lead Time :
2 Weeks
RAM Size :
128 x 8
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Connectivity :
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
PIC® 16F
Package :
Tube
Base Part Number :
PIC16F1507
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Supply Current :
2.7mA
CPU Family :
Number of Programmable I/O :
18
Data Converter :
A/D 12x10b
Pin Count :
Number of Terminations :
Qualification :
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Bits :
8
Base Product Number :
PIC16F1507
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Bit Size :
8
Lead Free :
Lead Free
Watchdog Timer :
Number of A/D Converters :
1
Number of I/Os :
18 I/O
Length :
7.5mm
Memory Size :
3.5kB
Power Supplies :
2.5/5V
Packaging :
Tube
Frequency :
20MHz
RAM (words) :
128
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
800mW
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Processor :
Supply Voltage :
3.3V
Core Size :
8-Bit
MSL :
MSL 1 - Unlimited
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16F1507-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16F1507, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1507-E/SS pinout, PIC16F1507-E/SS datasheet PDF, PIC16F1507-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1507-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/SS Overview
PIC16F1507-E/SS Features
  • High-performance RISC CPU
  • Enhanced mid-range core with 14-bit instructions
  • Up to 20 MHz internal oscillator
  • Analog-to-digital converter (ADC) with up to 12 channels
  • 25 mA source/sink current I/O