PIC16F1507-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F1507-E/SO
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SOIC
Stock
24
In Stock :
24
Microcontrollers
Pin Count :
8
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Number of PWM Channels :
4
Data Converters :
A/D 12x10b
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Mounting :
Surface Mount
CPU Family :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Radiation Hardening :
No
Package Type :
SOIC W
Terminal Form :
Gull wing
Number of Bits :
8
RAM (words) :
128
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Memory Size :
3.5kB
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Interface Type :
ICSP
Operating Temperature (Min) :
-40C
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Speed :
20MHz
Number of Timers/Counters :
3
RoHS :
Details
Number of Programmable I/O :
18
REACH SVHC :
No SVHC
Max Power Dissipation :
800mW
RAM Size :
128 x 8
Number of Pins :
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Power Supplies :
2.5/5V
Height :
2.35mm
Base Product Number :
PIC16F1507
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Temperature (Max) :
125C
Watchdog Timer :
yes
Length :
12.8mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 16F
Base Part Number :
PIC16F1507
Number of Timers - General Purpose :
3
Supplier Device Package :
20-SOIC
Device Core Size :
8(b)
Lead Free :
Lead Free
Rad Hardened :
MCU
Instruction Set Architecture :
RISC
# I/Os (Max) :
17
Frequency :
20MHz
Has ADC :
Number of I/Os :
18 I/O
Mounting Style :
SMD/SMT
Internal
Operating Supply Voltage (Min) :
2.3(V)
1 (Unlimited)
Integrated Cache :
Core Processor :
Number of ADC Channels :
12
8B
Device Core :
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Number of I/O :
17
Brand :
Programmable :
Published :
2011
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Width :
7.5mm
Data Converter :
A/D 12x10b
Operating Temperature Classification :
Automotive
Clock Freq :
Datasheets
PIC16F1507-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1507, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1507-E/SO pinout, PIC16F1507-E/SO datasheet PDF, PIC16F1507-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.