PIC16F1507-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1507-E/ML
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN
Length :
4mm
RAM Size :
128 x 8
Memory Size :
3.5kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/Os :
18 I/O
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
DMA Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount
Number of A/D Converters :
1
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
PIC16F1507
Interface Type :
ICSP
REACH SVHC :
No SVHC
Core Processor :
PIC
Number of ADC Channels :
12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Data Converter :
A/D 12x10b
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Product Status :
Active
Pin Count :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
EEPROM Size :
Series :
PIC® 16F
Height :
900μm
Tradename :
Power Supplies :
2.5/5V
Terminal Position :
QUAD
Data Converters :
A/D 12x10b
Package :
Tube
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
Number of Bits :
Internal
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
PIC16F1507
Frequency :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
4mm
Speed :
20MHz