PIC16F1507-E/GZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1507-E/GZ
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Package :
Tube
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
0.5mm
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Supplier Device Package :
20-UQFN (4x4)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
DAC Channels :
No
EEPROM Size :
Frequency :
20MHz
Terminal Form :
NO LEAD
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Speed :
20MHz
Product :
MCU
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Interface Type :
Number of Timers/Counters :
3
Published :
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS :
Details
Connectivity :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Device Core :
PIC
On Chip Data RAM Width :
8
Base Part Number :
PIC16F1507
Base Product Number :
PIC16F1507
Number of I/O :
17
Oscillator Type :
Internal
Microchip
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
0.55mm
Number of Programmable I/O :
18
Number of Pins :
20
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
3.3V
CPU Family :
Memory Size :
3.5kB
Tradename :
Number of Terminations :
20
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Data Converter :
A/D 12x10b
DAC Resolution :
Surface Mount :
yes
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Has ADC :
yes
PWM Channels :
Series :
PIC® 16F
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
4mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Current-Max :
1.8mA
Integrated Cache :
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 12x10b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM (words) :
128
Bit Size :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/Os :
18 I/O
Data Bus Width :
8B
Number of ADC Channels :
12 Channel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Watchdog Timer :
RAM Size :
128 x 8
Datasheets
PIC16F1507-E/GZ
Microchip Technology PIC16F1507-E/GZ
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1507-E/GZ Overview
PIC16F1507-E/GZ Features
The PIC16F1507-E/GZ microcontroller boasts a range of features suited for a variety of applications. It supports up to 20 MHz internal oscillator, providing a stable clock for accurate timing operations without the need for external clock sources. Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels offers increased efficiency and the capability to handle complex algorithms and tasks. Additionally, its low-power features such as Power-saving Sleep mode, make it suitable for battery-operated devices. With 256 bytes of EEPROM, it allows for data storage even after power-off, enhancing the device's utility in real-world applications.