PIC16F1503T-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F1503T-I/MV
Package / Case
16-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Data Bus Width :
8B
Supply Current-Max :
2mA
Data Converter :
A/D 8x10b
On Chip Data RAM Width :
8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
0.5mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Terminal Form :
NO LEAD
I2C, SPI
Number of ADC Channels :
8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Integrated Cache :
No
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Program ROM Width :
14
Interface :
I2C, SPI
Base Part Number :
PIC16F1503
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Watchdog Timer :
Package :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
14
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
PWM Channels :
Frequency :
20MHz
Program Memory Type :
Flash
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
CPU Family :
Height Seated (Max) :
0.55mm
Supply Voltage :
2.5V
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
16-UQFN (3x3)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA