PIC16F1503-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F1503-I/MV
Package / Case
16-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Microcontrollers
On Chip Data RAM Width :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of ADC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
3
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Data Converters :
A/D 8x10b
Device Core :
MICROCONTROLLER, RISC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
2.5V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Number of Pins :
14
Package / Case :
16-UFQFN Exposed Pad
Series :
PIC® 16F
Connectivity :
I2C, SPI
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
11
PWM Channels :
yes
Core Processor :
Supply Current-Max :
2mA
Package :
Tube
EEPROM Size :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Active
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM (words) :
128
Interfaces :
I2C/SPI
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Interface :
Memory Size :
3.5kB
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Microchip
Bit Size :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Weight :
10.007382mg
Low Power Mode :
Height Seated (Max) :
0.55mm