PIC16F1459-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1459-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20QFN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
Surface Mount :
yes
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
20-VFQFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1mm
EEPROM Size :
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Microchip
Number of I/Os :
17 I/O
Packaging :
Tube
Number of ADC Channels :
9 Channel
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package :
Tube
Screening Level :
TS 16949
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, USB
PWM Channels :
yes
ROM (words) :
8192
Oscillator Type :
Internal
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC16F1459
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Form :
NO LEAD
Frequency :
48MHz
Base Product Number :
PIC16F1459
DAC Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Supplier Device Package :
20-QFN (4x4)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RAM Size :
1K x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
Bit Size :
8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
20
Tradename :
PIC
Number of I/O :
14
RoHS :
Details
Length :
4mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Core Processor :
PIC
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
Additional Feature :
ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
Terminal Position :
QUAD
On Chip Program ROM Width :
14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Size :
8-Bit
Speed :
48MHz
Data Converters :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Published :
2010
DMA Channels :
No
Product :
MCU
Series :
PIC® XLP™ 16F
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Datasheets
PIC16F1459-E/ML
Microchip Technology PIC16F1459-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459-E/ML Overview
PIC16F1459-E/ML Features
The PIC16F1459-E/ML microcontroller boasts several features that enhance its functionality and reliability in complex electronic designs. It supports an operating voltage range of 1.8V to 5.5V, making it versatile for different power environments. Key features include an internal oscillator, programmable watchdog timer, and multiple communication interfaces like I²C, SPI, and USB, which allow for easy integration into broader systems. Additionally, its enhanced mid-range core with 49 instructions, 16 stack levels, and extensive interrupt capability facilitates efficient handling of multiple tasks and processes.