PIC16F1455T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1455T-I/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Brand :
RoHS :
Details
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Published :
RAM Size :
1K x 8
PWM Channels :
yes
Surface Mount :
yes
Product Status :
Active
Core Size :
8-Bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Programmable I/O :
11
DMA Channels :
No
Base Part Number :
PIC16F1455
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Height Seated (Max) :
1mm
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Watchdog Timer :
Product :
MCU
Terminal Form :
NO LEAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of I/Os :
11 I/O
Core Processor :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
QUAD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Factory Lead Time :
6 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
16
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Has ADC :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Style :
SMD/SMT
Device Core :
Program Memory Type :
Flash
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Size :
14kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Base Product Number :
PIC16F1455
Number of I/O :
8
Length :
4mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
48MHz
Number of Pins :
16
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
3
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
JESD-609 Code :
e3
Microchip
EEPROM Size :
Frequency :
48MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
DAC Channels :
Oscillator Type :
Internal
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Datasheets
PIC16F1455T-I/ML
Microchip Technology PIC16F1455T-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1455T-I/ML Overview
PIC16F1455T-I/ML Features
The PIC16F1455T-I/ML microcontroller is equipped with a range of features designed for versatile applications. Key features include 14KB of flash memory, a robust 8-bit processor, and USB 2.0 Full-Speed compliant interface. Additionally, it supports enhanced mid-range core with 49 Instruction, 16 Stack Levels which facilitate complex algorithms and processing with ease. Its 256 bytes of EEPROM allow for efficient data storage without external storage components. With its wide operating voltage range (2.3V to 5.5V), it provides flexible power management options suitable for various device requirements.