PIC16F1455-E/ST
Mfr.Part #
PIC16F1455-E/ST
Package / Case
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Factory Lead Time :
12 Weeks
RAM Size :
1K x 8
Surface Mount :
yes
Brand :
Packaging :
Tube
Screening Level :
TS 16949
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
Dual
PWM Channels :
yes
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
PIC16F1455
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.2mm
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Length :
5mm
Device Core :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
On Chip Program ROM Width :
14
Package / Case :
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Base Part Number :
PIC16F1455
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
8
EEPROM Size :
RoHS :
Details
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package :
Tube
Tradename :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Product Status :
Active
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Number of Terminations :
14
Additional Feature :
ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
Speed :
48MHz
Number of I/Os :
11 I/O
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
48MHz
Terminal Pitch :
0.65mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
DAC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V