PIC16F1455-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1455-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Style :
SMD/SMT
Screening Level :
TS 16949
Length :
4mm
Brand :
Product :
MCU
Bit Size :
8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
8B
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Frequency :
48MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
48MHz
Number of I/O :
8
PWM Channels :
yes
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Package :
Tube
Core Processor :
PIC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Published :
DAC Channels :
RAM Size :
1K x 8
EEPROM Size :
Oscillator Type :
Internal
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Operating Supply Voltage :
5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Height Seated (Max) :
1mm
Base Product Number :
PIC16F1455
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converters :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Number of Terminations :
16
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Microchip
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RoHS :
Details
Additional Feature :
ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
Base Part Number :
PIC16F1455
Lead Free :
Lead Free
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Terminal Form :
NO LEAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V