PIC16F1454-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1454-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
5.334mm
CPU Family :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Product Status :
Active
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
1K x 8
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
DMA Channels :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Additional Feature :
ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
Device Core :
PIC
Speed :
48MHz
Interface Type :
USB
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Published :
Base Part Number :
PIC16F1454
Supplier Device Package :
14-PDIP
Screening Level :
TS 16949
Number of Timers/Counters :
3 Timer
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Terminations :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Brand :
Supply Voltage :
3V
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
JESD-609 Code :
e3
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
Core Processor :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Length :
19.05mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
REACH SVHC :
No SVHC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Has ADC :
EEPROM Size :
Tradename :
Number of Pins :
14
Frequency :
48MHz
PWM Channels :
yes
Memory Size :
14kB
Product :
MCU
RoHS :
Details
Bit Size :
8
Base Product Number :
PIC16F1454
Mounting Style :
Through Hole
On Chip Program ROM Width :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package :
Tube
Number of I/Os :
11 I/O
Microchip
Data Converters :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
PIC16F1454-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1454-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F1454, Number of Terminations:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:14, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16F1454-E/P pinout, PIC16F1454-E/P datasheet PDF, PIC16F1454-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1454-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1454-E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1454-E/P Overview
PIC16F1454-E/P Features
  • 14KB of Flash Memory: Ample space for application code and data storage.
  • 25 mA Source/Sink Current I/O: High drive capability to directly drive LEDs and other components.