PIC16F1454-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1454-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Number of Terminations :
16
Number of Timers/Counters :
3
Speed :
48MHz
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Program Memory Type :
Flash
Base Part Number :
PIC16F1454
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
ROHS3 Compliant
CPU Family :
PIC
Published :
Length :
4mm
Height Seated (Max) :
1mm
Bit Size :
8
Screening Level :
TS 16949
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-30 Code :
S-PQCC-N16
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/Os :
11 I/O
Package :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Number of I/O :
8
Has ADC :
No
Base Product Number :
PIC16F1454
Device Core :
Mounting Style :
SMD/SMT
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Supply Voltage :
5.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
USB
Memory Size :
14kB
Core Size :
8-Bit
Brand :
Tradename :
DMA Channels :
No
Series :
PIC® XLP™ 16F
EEPROM Size :
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of Programmable I/O :
11
RAM Size :
1K x 8
Power Supplies :
2.5/5V
Frequency :
48MHz
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V