PIC16F1454-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1454-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Oscillator Type :
Internal
Speed :
48MHz
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
QUAD
Height Seated (Max) :
0.55mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Data Converters :
Program Memory Type :
Flash
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Part Number :
PIC16F1454
RAM Size :
1K x 8
Max Power Dissipation :
800mW
EEPROM Size :
Product Status :
Active
Number of Programmable I/O :
11
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Supplier Device Package :
16-UQFN (4x4)
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Form :
NO LEAD
Device Core :
PIC
Base Product Number :
PIC16F1454
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Frequency :
48MHz
Number of Terminations :
16
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
DAC Channels :
ECCN Code :
EAR99
Number of I/O :
8
On Chip Program ROM Width :
14
Packaging :
Tube
Memory Size :
14kB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package :
Tube
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Length :
4mm