PIC16CE625T-20/SO
Mfr.Part #
PIC16CE625T-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Microcontrollers
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC16CE625
Min Supply Voltage :
3 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Supply Voltage :
5.5 V
DMA Channels :
No
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
18
Program Memory Type :
OTP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Memory Size :
3.5kB
Frequency :
20MHz
Length :
11.53mm
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
13
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
EEPROM Size :
128 x 8
Product Status :
Obsolete
RAM Size :
128 x 8
Bit Size :
8
Max Frequency :
20 MHz
Oscillator Type :
External
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Number of Timers/Counters :
8
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
20 μs
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
7.5mA
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Supplier Device Package :
18-SOIC
Surface Mount :
PWM Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
CPU Family :
PIC
Memory Type :
EPROM
Max Power Dissipation :
1W
Number of Programmable I/O :
13
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
Min Operating Temperature :
0 °C
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16CE625
Series :
PIC® 16C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Connectivity :
Pin Count :
18
e3
Max Operating Temperature :
70 °C
Speed :
20MHz
Data Bus Width :
8B
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converters :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Datasheets
PIC16CE625T-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16CE625, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16CE625T-20/SO pinout, PIC16CE625T-20/SO datasheet PDF, PIC16CE625T-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625T-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.