PIC16CE625-30/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16CE625-30/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Lead Free :
Lead Free
Oscillator Type :
External
RAM Size :
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Base Part Number :
PIC16CE625
Max Operating Temperature :
70°C
Min Supply Voltage :
3V
Core Processor :
PIC
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Frequency :
20MHz
Speed :
30MHz
Watchdog Timer :
yes
Supplier Device Package :
18-SOIC
Memory Type :
EPROM
Program Memory Type :
OTP
Memory Size :
3.5kB
Product Status :
Obsolete
Published :
Package :
Tube
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Connectivity :
Data Converters :
Frequency :
30MHz
Core Size :
8-Bit
RoHS :
Compliant
Number of I/O :
13
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
EEPROM Size :
128 x 8
Core Architecture :
PIC
Number of Programmable I/O :
13
Base Product Number :
PIC16CE625
Number of Timers/Counters :
8
Access Time :
30 µs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Bus Width :
8B
Series :
PIC® 16C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheets
PIC16CE625-30/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-30/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE625, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16CE625-30/SO pinout, PIC16CE625-30/SO datasheet PDF, PIC16CE625-30/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-30/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16CE625-30/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-30/SO Overview
PIC16CE625-30/SO Features
This microcontroller features a robust 3.5KB of OTP memory, providing ample space for application-specific code storage without the need for external storage components. The PIC16CE625-30/SO operates at a clock speed of up to 30 MHz, offering the computational power necessary to handle complex algorithms and tasks efficiently. Additional features include low power consumption, broad voltage range support, and integrated peripherals that enhance its functionality in embedded system applications.