PIC16CE624-20E/P
Mfr.Part #
PIC16CE624-20E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
Microcontrollers
Power Supplies :
5V
Min Operating Temperature :
-40 °C
DMA Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Access Time :
20 μs
Memory Type :
EPROM
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
96 x 8
Max Frequency :
20 MHz
Product Status :
Obsolete
CPU Family :
PIC
ROM (words) :
Memory Size :
1.8kB
Published :
Base Part Number :
PIC16CE624
Supply Current-Max :
7.5mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Height Seated (Max) :
4.32mm
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
5V
EEPROM Size :
128 x 8
Data Bus Width :
8B
Pin Count :
18
Radiation Hardening :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Surface Mount :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tube
Number of Programmable I/O :
13
RoHS :
Compliant
DAC Channels :
Has ADC :
PWM Channels :
Speed :
20MHz
Terminal Pitch :
2.54mm
Watchdog Timer :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
18-PDIP
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Supply Voltage :
3 V
Core Architecture :
Bit Size :
8
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
18
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Data Converters :
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
PIC16CE624
Number of Pins :
Number of I/O :
13
Connectivity :
Package :
Tube
Datasheets
PIC16CE624-20E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE624-20E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE624, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Number of Pins:18, PIC16CE624-20E/P pinout, PIC16CE624-20E/P datasheet PDF, PIC16CE624-20E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE624-20E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.