PIC16CE623T-30/SO
Mfr.Part #
PIC16CE623T-30/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
PIC® 16C
Published :
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Architecture :
OTP
Memory Type :
EPROM
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
PIC16CE623
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Access Time :
30 µs
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Connectivity :
Number of I/Os :
13
Frequency :
30MHz
RAM Size :
96 x 8
Product Status :
Obsolete
Speed :
30MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
70°C
Base Product Number :
PIC16CE623
Memory Size :
512B
Min Operating Temperature :
0°C
Min Supply Voltage :
3V
Data Converters :
RoHS :
Compliant
Number of Programmable I/O :
Datasheets
PIC16CE623T-30/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623T-30/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16CE623, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16CE623T-30/SO pinout, PIC16CE623T-30/SO datasheet PDF, PIC16CE623T-30/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623T-30/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.