PIC16CE623-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16CE623-20E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Microcontrollers
Memory Type :
EPROM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Access Time :
20 μs
Memory Size :
512B
CPU Family :
PIC
Supply Current-Max :
7.5mA
Number of Terminations :
18
RAM Size :
96 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
11.53mm
Data Converters :
ROM (words) :
512
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Size :
8-Bit
DAC Channels :
No
Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
Frequency :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Power Supplies :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Surface Mount :
yes
PWM Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Height Seated (Max) :
2.64mm
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
128 x 8
DMA Channels :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Pin Count :
18
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Terminal Pitch :
1.27mm
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Speed :
20MHz