PIC16CE623-20E/P
Mfr.Part #
PIC16CE623-20E/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
8B
ROM (words) :
512
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
PIC16CE623
yes
PWM Channels :
No
Number of Pins :
18
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
13
EEPROM Size :
128 x 8
Frequency :
20MHz
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Speed :
20MHz
Pin Count :
18
Supplier Device Package :
18-PDIP
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Published :
8
Oscillator Type :
External
Bit Size :
8
Height Seated (Max) :
4.32mm
Base Part Number :
PIC16CE623
Power Supplies :
5V
Terminal Pitch :
2.54mm
RAM Size :
96 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Current-Max :
7.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
Access Time :
20 μs
Surface Mount :
Memory Size :
512B
Product Status :
Obsolete
Memory Type :
EPROM
OTP
Datasheets
PIC16CE623-20E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-20E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16CE623, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16CE623-20E/P pinout, PIC16CE623-20E/P datasheet PDF, PIC16CE623-20E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-20E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.