PIC16CE623-20/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16CE623-20/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Stock
375
In Stock :
375
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
5V
DAC Channels :
No
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EEPROM Size :
128 x 8
Height Seated (Max) :
2.64mm
Number of I/O :
13
Program Memory Type :
OTP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Form :
Gull wing
Device Core :
PIC
Base Part Number :
PIC16CE623
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
Product Status :
Active
Oscillator Type :
External
Number of Pins :
18
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
On Chip Program ROM Width :
14
Mounting Type :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
RAM Size :
96 x 8
Data Converters :
Packaging :
Tube
Watchdog Timer :
yes
ROM (words) :
512
Pin Count :
18
Pbfree Code :
yes
Package :
Tube
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of Terminations :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Frequency :
20MHz
Memory Size :
896B
Core Size :
8-Bit
Has ADC :
No
Connectivity :
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Number of Timers/Counters :
1
PWM Channels :
Core Processor :
PIC
Surface Mount :
CPU Family :
Access Time :
20 μs
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Product Number :
PIC16CE623
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
Data Bus Width :
8B
Speed :
20MHz
Supply Current-Max :
7.5mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Series :
PIC® 16C
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheets
PIC16CE623-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE623, Number of Pins:18, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16CE623-20/SO pinout, PIC16CE623-20/SO datasheet PDF, PIC16CE623-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE623-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.