PIC16C77-20I/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C77-20I/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Max Frequency :
20MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Base Product Number :
PIC16C77
Length :
10 mm
Number of Programmable I/O :
33
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
20 μs
Max Power Dissipation :
1W
Number of I/Os :
33 I/O
Series :
PIC® 16C
Memory Type :
OTP
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
10 mm
Core Processor :
PIC
Memory Size :
14kB
Data Bus Width :
8B
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Number of I/O :
33
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS :
Details
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
1997
EEPROM Size :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Supply Voltage :
4V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Operating Temperature :
85°C
Core Size :
8-Bit
RAM Size :
368 x 8
Max Supply Voltage :
6V
Data Converter :
A/D 8x8b
Product Status :
Active
Device Core :
PIC
Oscillator Type :
External
Product :
MCU
Watchdog Timer :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Type :
OTP
Factory Lead Time :
21 Weeks
Number of Timers/Counters :
3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Height :
1 mm
Data Converters :
A/D 8x8b
Frequency :
20MHz
Core Architecture :
Packaging :
Tray
Package :
Tray
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Min Operating Temperature :
-40°C