PIC16C77-20/P
Mfr.Part #
PIC16C77-20/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Stock
1
In Stock :
1
Base Product Number :
PIC16C77
Tradename :
PIC
Data Converter :
A/D 8x8b
Height :
4.064mm
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
REACH SVHC :
No SVHC
No
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Lead Free :
Lead Free
Width :
13.97mm
Interfaces :
I2C/SPI/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
RAM Size :
368 x 8
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Supply Voltage :
5V
Mounting Style :
Through Hole
Data Bus Width :
8B
Number of I/Os :
33 I/O
Number of I2C Channels :
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Number of ADC Channels :
8
Series :
PIC® 16C
Number of Pins :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Frequency :
20MHz
Length :
52.2mm
Surface Mount :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Watchdog Timer :
yes
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
Number of Timers/Counters :
3
Oscillator Type :
External
Pbfree Code :
Matte Tin (Sn)
Minimum Operating Temperature :
0 C
Product :
MCU
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/O :
33
Data Converters :
A/D 8x8b
Power Supplies :
5V
Supplier Device Package :
40-PDIP
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
14kB
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
Microchip
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Device Core :
Has ADC :
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Position :
Dual
Number of PWM Channels :
2
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Access Time :
20 μs
Brand :
Base Part Number :
PIC16C77
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Datasheets
PIC16C77-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:40, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C77, PIC16C77-20/P pinout, PIC16C77-20/P datasheet PDF, PIC16C77-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.