PIC16C77-10I/P
Mfr.Part #
PIC16C77-10I/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP
Stock
110
In Stock :
110
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Speed :
10MHz
Interface Type :
I2C, SPI, USART
RAM Size :
368 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
3
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package :
Tube
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC16C77
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Length :
52.45mm
Lead Free :
Lead Free
PWM Channels :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
External
Terminal Pitch :
2.54mm
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Tradename :
PIC
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
20mA
Data Converter :
A/D 8x8b
Published :
1997
Height :
4.06mm
Mounting Type :
Through Hole
RoHS :
Details
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Brand :
Access Time :
10 μs
Memory Size :
14kB
CPU Family :
Number of I/Os :
33 I/O
Supplier Device Package :
40-PDIP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16C77
Number of I2C Channels :
1
Product :
MCU
Max Power Dissipation :
1W
Has ADC :
Number of ADC Channels :
Frequency :
10MHz
Power Supplies :
5V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Width :
14.22mm
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16C77-10I/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-10I/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Number of Pins:40, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16C77, PIC16C77-10I/P pinout, PIC16C77-10I/P datasheet PDF, PIC16C77-10I/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C77-10I/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.