PIC16C745/JW
Mfr.Part #
PIC16C745/JW
Package / Case
28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Description
IC MCU 8B 14KB EPROM/UV 28CERDIP
Access Time :
20 μs
EEPROM Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
28
Product Status :
Obsolete
DAC Channels :
Speed :
24 MHz
Memory Size :
1kB
Number of Pins :
28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
RAM Size :
256 x 8
Connectivity :
SCI, UART/USART, USB
Number of A/D Converters :
1
Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
yes
Published :
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.35V~5.25V
Radiation Hardening :
No
Number of Bits :
8
Number of I/O :
22
Oscillator Type :
External
Sampling Rate :
40 ksps
Power Supplies :
5V
Package / Case :
28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Base Product Number :
PIC16C745
DMA Channels :
Package :
Tube
Program Memory Type :
EPROM, UV
Frequency :
1.6MHz
Interface :
SPI, USART, USB
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
2.54mm
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supplier Device Package :
28-CERDIP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16C745
Data Converters :
A/D 5x8b
ROM Programmability :
UVPROM
Mounting Type :
Through Hole
Data Converter :
A/D 5x8b
Lead Free :
Contains Lead
Memory Type :
EPROM, FLASH
Datasheets
PIC16C745/JW
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C745/JW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Package / Case:28-CDIP (0.300, 7.62mm) Window, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C745, Mounting Type:Through Hole, PIC16C745/JW pinout, PIC16C745/JW datasheet PDF, PIC16C745/JW amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C745/JW ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.