PIC16C73B-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C73B-20/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
Stock
30
In Stock :
30
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Interfaces :
PIC® 16C
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
ROM (words) :
4096
Number of I/Os :
22 I/O
Length :
10.2 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Supply Voltage :
5V
Number of Timers/Counters :
3
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16C73B
Height :
1.75 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Data Converter :
A/D 5x8b
Number of ADC Channels :
5 Channel
7kB
Terminal Pitch :
0.65mm
Base Product Number :
PIC16C73
7KB 4K x 14
Device Core :
Max Power Dissipation :
1W
Supplier Device Package :
28-SSOP
RAM Size :
192 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Type :
EPROM
Power Supplies :
5V
Number of Pins :
28
Pin Count :
28
Mounting Type :
Surface Mount
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converters :
A/D 5x8b
Number of I/O :
22
Package :
Tube
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of PWM Channels :
2
Mounting Style :
SMD/SMT
Width :
5.3 mm
DAC Channels :
Speed :
20MHz
Published :
2000
Height Seated (Max) :
1.98mm
Pbfree Code :
Frequency :
20MHz
+ 70 C
REACH SVHC :
No SVHC
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Mount :
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Datasheets
PIC16C73B-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C73B, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:28, PIC16C73B-20/SS pinout, PIC16C73B-20/SS datasheet PDF, PIC16C73B-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.