PIC16C73A-20E/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C73A-20E/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Stock
104
In Stock :
104
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Timers/Counters :
3
Data Bus Width :
8B
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 5x8b
Has ADC :
yes
Bit Size :
8
Microchip
ROM (words) :
4096
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
2.54mm
Watchdog Timer :
yes
Frequency :
20MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Series :
PIC® 16C
Operating Supply Voltage :
5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Processor :
PIC
Package :
Tube
RoHS :
Details
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Supply Voltage :
5V
Pbfree Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Access Time :
20 μs
Number of ADC Channels :
5 Channel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Oscillator Type :
External
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
28
RAM Size :
192 x 8
CPU Family :
PIC
Base Part Number :
PIC16C73A
Surface Mount :
No
Data Converter :
A/D 5x8b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Type :
OTP
PWM Channels :
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
Base Product Number :
PIC16C73
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
3.3 mm
Product Status :
Active
DAC Channels :
No
Length :
34.67 mm
Number of Terminations :
28
Width :
7.24 mm
Product :
MCU
Mounting Style :
Through Hole
Power Supplies :
5V
DMA Channels :
Published :
1997
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
4.572mm
Memory Size :
7kB
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Tradename :
Speed :
20MHz
Number of I/O :
22
Supply Current-Max :
20mA
Number of I/Os :
22 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
Pin Count :
Datasheets
PIC16C73A-20E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-20E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C73A, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16C73A-20E/SP pinout, PIC16C73A-20E/SP datasheet PDF, PIC16C73A-20E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-20E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.