PIC16C73A-10I/SP
Mfr.Part #
PIC16C73A-10I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Stock
24
In Stock :
24
Max Power Dissipation :
1W
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Height :
3.3 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Frequency :
10MHz
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
4.572mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Memory Size :
7kB
Width :
7.24 mm
Number of ADC Channels :
5 Channel
Mounting Style :
Through Hole
On Chip Program ROM Width :
14
Access Time :
10 μs
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Base Product Number :
PIC16C73
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
34.67 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
Data Converter :
A/D 5x8b
Terminal Pitch :
2.54mm
Package :
Tube
Supply Current-Max :
20mA
Power Supplies :
5V
RAM Size :
192 x 8
Brand :
Base Part Number :
PIC16C73A
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
External
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Speed :
10MHz
Tradename :
ROM (words) :
4096
Watchdog Timer :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
PIC16C73A-10I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-10I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C73A, Mounting Type:Through Hole, PIC16C73A-10I/SP pinout, PIC16C73A-10I/SP datasheet PDF, PIC16C73A-10I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73A-10I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.