PIC16C72A-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C72A-20/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I2C Channels :
1
Instruction Set Architecture :
RISC
Programmable :
MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Interface Type :
I2C/SPI
Tradename :
PIC
Package Type :
SOIC W
A/D 5x8b
Nominal Supply Current :
2mA
Width :
7.59mm
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Operating Temperature (Max) :
70C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
PIC16C72A
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Height :
2.39mm
Connectivity :
I2C, SPI
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Number of ADC Channels :
5
Operating Temperature (Min) :
0C
Power Supplies :
5V
Pbfree Code :
Number of Bits :
8
Interfaces :
Mounting :
Length :
18.08mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Terminations :
28
Clock Freq :
20(MHz)
Number of Timers - General Purpose :
3
Device Core Size :
MICROCONTROLLER, RISC
Rad Hardened :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Minimum Operating Temperature :
0 C
Frequency :
20MHz
Interface :
I2C, SPI, SSP, USART
RAM Size :
128 x 8
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Base Product Number :
PIC16C72
Surface Mount :
Memory Size :
3.5kB
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
PWM Channels :
Access Time :
20 μs
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
3
Published :
Details
Operating Supply Voltage (Typ) :
CPU Family :
# I/Os (Max) :
22
Address Bus Width :
8B
Mounting Type :
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Data Bus Width :
Operating Temp Range :
0C to 70C
Device Core :
Datasheets
PIC16C72A-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C72A-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C72A, Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16C72A-20/SO pinout, PIC16C72A-20/SO datasheet PDF, PIC16C72A-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C72A-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.