PIC16C716-20/P
Mfr.Part #
PIC16C716-20/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Stock
994
In Stock :
994
Microcontrollers
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I/O :
13
Terminal Pitch :
2.54mm
Max Power Dissipation :
1W
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
No
Height :
3.3 mm
Connectivity :
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 4x8b
Frequency :
20MHz
Pin Count :
18
Radiation Hardening :
No
Length :
22.8mm
Number of Terminations :
18
Number of Timers/Counters :
3
Microchip
Brand :
Packaging :
Tube
Base Product Number :
PIC16C716
Tradename :
PIC
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
RoHS :
Details
Supply Current-Max :
8mA
Mounting Style :
Through Hole
Number of ADC Channels :
4 Channel
Supply Voltage :
5V
Product Status :
Active
Number of Pins :
Power Supplies :
5V
Speed :
20MHz
Surface Mount :
Data Converter :
A/D 4x8b
Factory Lead Time :
6 Weeks
ROM (words) :
2048
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
EEPROM Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Product :
MCU
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
18-PDIP
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Base Part Number :
PIC16C716
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
External
Number of I/Os :
13 I/O
Width :
6.35 mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Published :
1999
Device Core :
Program Memory Type :
OTP
Minimum Operating Temperature :
0 C
Datasheets
PIC16C716-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C716-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:18, Base Part Number:PIC16C716, PIC16C716-20/P pinout, PIC16C716-20/P datasheet PDF, PIC16C716-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C716-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C716-20/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C716-20/P Overview
PIC16C716-20/P Features
  • Broad Operating Voltage Range: Accommodates 2.5V to 5.5V, providing flexibility in various power supply scenarios.