PIC16C715-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C715-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Length :
7.2mm
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
OTP
Operating Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
1W
Frequency :
20MHz
Connectivity :
Number of ADC Channels :
4 Channel
Height :
1.75 mm
Number of Terminations :
20
Number of I/Os :
13 I/O
260
Terminal Pitch :
0.65mm
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Pins :
20
Supply Current-Max :
30mA
Pin Count :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Device Core :
PIC
Brand :
PIC16C715
ECCN Code :
EAR99
Bit Size :
8
Width :
5.3 mm
yes
Tradename :
PIC
Memory Size :
3.5kB
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Status :
Active
128 x 8
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Processor :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Pbfree Code :
Surface Mount :
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mounting Style :
SMD/SMT
Supply Voltage :
5V
Speed :
20MHz
Datasheets
PIC16C715-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C715, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16C715-20I/SS pinout, PIC16C715-20I/SS datasheet PDF, PIC16C715-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.