PIC16C715-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C715-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Microcontrollers
Number of ADC Channels :
4 Channel
Height :
2.31 mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Speed :
20MHz
1 (Unlimited)
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
Pin Count :
18
ROM (words) :
Width :
7.49 mm
RoHS :
Details
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Tube
Length :
11.53 mm
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Supply Voltage :
5V
Product Status :
Active
Number of Timers/Counters :
1
Factory Lead Time :
7 Weeks
ROHS3 Compliant
Microchip
Data Converter :
A/D 4x8b
Minimum Operating Temperature :
0 C
Brand :
Supply Current-Max :
30mA
Product :
MCU
Power Supplies :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Size :
3.5kB
Tube
Number of I/Os :
13 I/O
8-Bit
Device Core :
Number of Pins :
18
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Oscillator Type :
External
Tradename :
8
Height Seated (Max) :
2.642mm
Datasheets
PIC16C715-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C715, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, PIC16C715-20/SO pinout, PIC16C715-20/SO datasheet PDF, PIC16C715-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.