PIC16C712-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C712-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Microcontrollers
Terminal Pitch :
0.65mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage :
5V
CPU Family :
Speed :
20MHz
RAM Size :
128 x 8
Number of Pins :
20
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of ADC Channels :
4 Channel
Power Supplies :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Height Seated (Max) :
1.98mm
Base Product Number :
PIC16C712
Mounting Style :
SMD/SMT
Length :
7.2mm
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
650mW
Lead Free :
Lead Free
Operating Supply Voltage :
5V
Height :
1.75 mm
Memory Type :
Flash
Frequency :
20MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Timers/Counters :
3
Pin Count :
20
ROM (words) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Form :
Gull wing
Width :
5.3 mm
8-Bit
Published :
Base Part Number :
PIC16C712
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Current-Max :
8mA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 4V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
Datasheets
PIC16C712-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C712-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16C712, PIC16C712-20E/SS pinout, PIC16C712-20E/SS datasheet PDF, PIC16C712-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C712-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.