PIC16C711-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C711-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Base Part Number :
PIC16C711
Operating Supply Voltage :
5V
Power Supplies :
5V
Supply Voltage :
5V
Memory Type :
EPROM
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of I/O :
13
Device Core :
PIC
Length :
7.2mm
Number of Terminations :
20
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Product Status :
Active
RAM Size :
68 x 8
Supply Current-Max :
30mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Number of Pins :
20
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mount :
Surface Mount
Frequency :
20MHz
Base Product Number :
PIC16C711
Memory Size :
1kB
Packaging :
Tube
Program Memory Type :
OTP
ECCN Code :
EAR99
Speed :
20MHz
Package :
Tube
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connectivity :
Datasheets
PIC16C711-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C711, Number of Terminations:20, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16C711-20E/SS pinout, PIC16C711-20E/SS datasheet PDF, PIC16C711-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.