PIC16C711-20/P
Mfr.Part #
PIC16C711-20/P
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP
Base Product Number :
PIC16C711
Minimum Operating Temperature :
0 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Supplier Device Package :
18-PDIP
Speed :
20MHz
Number of ADC Channels :
4
Base Part Number :
PIC16C711
Max Power Dissipation :
800mW
Height :
3.81mm
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Device Core :
Number of Terminations :
18
RAM Size :
68 x 8
Power Supplies :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Current-Max :
30mA
13
Number of Bits :
8
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
18
Frequency :
20MHz
Core Processor :
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 16C
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Number of Timers/Counters :
1
Width :
7.112mm
Mounting Style :
Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
PWM Channels :
Length :
23.5mm
Datasheets
PIC16C711-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C711, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:18, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16C711-20/P pinout, PIC16C711-20/P datasheet PDF, PIC16C711-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.