PIC16C710T-20I/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C710T-20I/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
20
Core Size :
8-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Max Power Dissipation :
1W
On Chip Program ROM Width :
14
Terminal Pitch :
0.65mm
Supply Current-Max :
30mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
OTP
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Has ADC :
yes
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16C710
Pbfree Code :
Watchdog Timer :
Product Status :
Obsolete
Core Processor :
PIC
PWM Channels :
No
Connectivity :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Power Supplies :
5V
Memory Size :
512B
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
CPU Family :
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Base Product Number :
PIC16C710
Terminal Form :
Gull wing
Number of I/O :
13
Pin Count :
20
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
36 x 8
DAC Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Data Bus Width :
8B
Supplier Device Package :
20-SSOP
ROM (words) :
512
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Timers/Counters :
1
Series :
PIC® 16C
DMA Channels :
Data Converter :
A/D 4x8b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Length :
7.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Oscillator Type :
External
Data Converters :
A/D 4x8b
Memory Type :
EPROM
EEPROM Size :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Speed :
20MHz
Published :
Access Time :
20 μs
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
Frequency :
20MHz
Datasheets
PIC16C710T-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710T-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16C710, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:20, PIC16C710T-20I/SS pinout, PIC16C710T-20I/SS datasheet PDF, PIC16C710T-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710T-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.