PIC16C710T-20/SO
Mfr.Part #
PIC16C710T-20/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Supply Current-Max :
30mA
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Power Supplies :
5V
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
18
PIC® 16C
ROM (words) :
512
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
1W
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
18
Number of Timers/Counters :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Has ADC :
Memory Type :
EPROM
Product Status :
Obsolete
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Base Product Number :
PIC16C710
Program Memory Size :
896B 512 x 14
RAM Size :
36 x 8
Memory Size :
512B
Base Part Number :
PIC16C710
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
13
Height Seated (Max) :
2.642mm
Datasheets
PIC16C710T-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710T-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C710, PIC16C710T-20/SO pinout, PIC16C710T-20/SO datasheet PDF, PIC16C710T-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C710T-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.